Prečo nakupovať u nás?
Prečo nakupovať u nás?

- Nie sme len e-shop ale aj realizátorská firma s 10-ročnými praktickými skúsenosťami.
- Preto Vám vieme poradiť s každým technickým riešením či svojpomocnou realizáciou jazierka.
- Je za nami množstvo realizácií a referencií.
- Pred kúpou cez e-shop sa môžte s nami spojiť a odkonzultovať vhodnosť vybraného tovaru pre váš zámer.
- Zabezpečujeme záručný aj pozáručný servis na u nás zakúpený tovar.
- Môžte nás osobne navštíviť a prezrieť si produkty jazierkovej techniky priamo zapojené v našich jazierkach.

Certifikovaný e-shop
Certifikovaný e-shop

- Sme jediný e-shop na Slovensku s jazierkovou technikou a KOI kaprami certifikovaný spoločnosťou SAEC. Sme držiteľom certifikátu "Bezpečný nákup" od 8.2.2015 čo znamená, že e-shop numa.sk úspešne absolvoval certifikáciu už 10 rokov po sebe.
- Certifikovaný obchod prináša zákazníkom záruku a zároveň záväzok, že spĺňame pravidlá bezpečného a bezproblémového nákupu stanovené certifikačnými pravidlami.
- Pristupujeme seriózne ku každej prípadnej reklamácii.
- Dodržiavame pravidlá ochrany osobných údajov, čo potvrdzuje Úrad na ochranu osobných údajov SR registráciou informačného systému spoločnosti NUMA s.r.o. s prideleným registračným číslom - 201416903.
- Svoju objednávku môžte uhradiť dobierkou, alebo ju bezpečne uhradiť cez zabezpečený portál banky. Platbu na dobierku neposkytujeme pre fólie a tovar na objednávku.

Vernostný program
Vernostný program

- Spoločnosť NUMA s.r.o. svojich zákazníkov nakupujúcich prostredníctvom e-shopu odmeňuje za vernosť.
- Zaregistrujte sa u nás, objednajte si tovar a zbierajte pri tom body, ktorými môžete pri Vašich ďalších nákupoch u nás zaplatiť. Vernostné body sa nepripisujú za tovar ktorý je v zľave.
- Kúpou cez e-shop je vami zakúpený tovar registrovaný systémom a pri prípadnej reklamácii nemusíte predkladať doklad o kúpe.

Expresná doprava ZDARMA
Vernostný program

- Okamžitá expedícia tovaru - 93% tovaru je skladom a pri zadaní objednávky v pracovných dňoch do 12:00 hodiny (fólie do 10:00 hod) ho okamžite expedujeme - kuriérom je na druhý pracovný deň u Vás.
- Pri každom tovare je uvedená jeho dostupnosť - máte tak prehľad kedy Vám tovar môžeme odoslať.
- Doprava tovaru je zdarma pri objednávke nad 80€ pri doprave poštou a nad 150€ pri doprave kuriérom. Doprava zdarma neplatí pre fólie.

» » » Dažďová voda - výhoda alebo hazard pre jazierko

Dažďová voda - výhoda alebo hazard pre jazierko
Čo znamená dažďová voda pre jazierko s koi kaprami? Je to požehnanie alebo hazard? Závisí to od toho, ako sa na túto problematiku pozeráme.

Dažďová voda - výhoda alebo hazard pre jazierko

Dažďová voda môže byť prospešná, nakoľko je zdrojom vody zdarma, neobsahuje chlór (Cl) ani chloramín (NH2Cl). Zvyčajne je mäkká – na rozdiel od väčšiny studničnej aj vodovodnej vody na Slovensku.

Tieto informácie môžu viesť k tomu, že chovatelia koi kaprov si teraz narýchlo zabezpečia čo najväčšie zásobníky a budú zachytávať dažďovú vodu zo strechy svojho rodinného domu. Predtým je však potrebné zvážiť riziká dažďovej vody, lebo slovo „zdarma“ máme radi no, vždy je tu „ale“. Poďme si teda posvietiť na dažďovú vodu – čo obsahuje.

Čo obsahuje dažďová voda

Nie je správne predpokladať, že dažďová voda je len čistá voda H2O. Ako sa voda odparuje zo zemského povrchu a formuje sa v oblakoch, absorbuje a rozpúšťa rôzne čiastočky. Dážď tak obsahuje plynné zložky atmosféry – často zložené z ľudskej a priemyselnej činnosti.

Kvalita dažďovej vody sa mení z oblasti na oblasť. Napríklad vo vyťažených priemyselných oblastiach je voda oveľa viac znečistená ako v prírodných oblastiach. Rovnako viac znečistená je dažďová voda je v okolí diaľnic, letísk, petrochemických závodov ale aj fariem.

Kvalita dažďovej vody sa mení aj v čase. Južné prúdy v atmosfére môžu priviať piesok zo Saharskej púšte, ktorý sa v kvapkách dažďa dostane na zem aj v našich oblastiach. Po výbuchu jadrového reaktoru v Černobyle sa čiastočky rádioaktivity dostali aj nad naše územie.

Ak žijete v oblasti bez priemyselnej výroby a prevažné smery vetra nepochádzajú z priemyselných oblastí, potom dažďová voda môže byť perfektná pre vaše jazierko aj ryby.

Pozor tiež na materiály z ktorých je zložená strešná krytina, zvody dažďovej vody aj zberné nádrže. Dažďová voda sa takto môže kontaminovať meďou, zinkom, kadmiom a podobne. Meď zo zvodov a zinok zo strešnej krytiny sú smrteľné pre ryby a vodné živočíchy už v malých koncentráciách.

Dažďová voda tiež zmyje všetok prach a nečistoty ktoré sa na streche domu v priebehu času usádzajú.

pH dažďovej vody

Pred použitím dažďovej vody musíme tiež preveriť jej hodnotu pH. Obvyklé hodnoty pH dažďovej vody sú 5-6. Avšak priemyselne vypúšťané oxidy síry a uhlík do atmosféry môžu znížiť ph dažďovej vody pod 4. Nízke pH je vhodné pre niektoré ryby ako koi kapre či diskusy, pre iné – ako napríklad cichlidy je však takéto pH vody nevhodné.

Tiež tvrdosť dažďovej vody býva nízka a je preto nestabilná voči zmenám pH.

Záver

Pre niektoré druhy rýb, v niektorých oblastiach a v závislosti od toho ako je dažďová voda zachytávaná a skladovaná môže byť veľmi prospešná pre chovateľov rýb aj jazierko samotné. Na druhej strane však pre iné druhy rýb a priemyselne kontaminované oblasti by sme sa mali vyhnúť jej použitiu v jazierku.

Text a foto: Ing. Dalibor Katreniak, NUMA s.r.o.

Spoločnosť NUMA s.r.o. je výhradným zástupcom spoločnosti FIAP GmbH na Slovensku. Ponúkame tovar od renomovaných výrobcov, akými sú FIAP, OASE, MESSNER, TMC, HOUSE OF KATA, VELDA, SENEYE a Evolution Aqua

  • manu1
  • manu2
  • manu3
  • manu4
  • manu5