Prečo nakupovať u nás?
Prečo nakupovať u nás?

- Nie sme len e-shop ale aj realizátorská firma s 10-ročnými praktickými skúsenosťami.
- Preto Vám vieme poradiť s každým technickým riešením či svojpomocnou realizáciou jazierka.
- Je za nami množstvo realizácií a referencií.
- Pred kúpou cez e-shop sa môžte s nami spojiť a odkonzultovať vhodnosť vybraného tovaru pre váš zámer.
- Zabezpečujeme záručný aj pozáručný servis na u nás zakúpený tovar.
- Môžte nás osobne navštíviť a prezrieť si produkty jazierkovej techniky priamo zapojené v našich jazierkach.

Certifikovaný e-shop
Certifikovaný e-shop

- Sme jediný e-shop na Slovensku s jazierkovou technikou a KOI kaprami certifikovaný spoločnosťou SAEC. Sme držiteľom certifikátu "Bezpečný nákup" od 8.2.2015 čo znamená, že e-shop numa.sk úspešne absolvoval certifikáciu už 10 rokov po sebe.
- Certifikovaný obchod prináša zákazníkom záruku a zároveň záväzok, že spĺňame pravidlá bezpečného a bezproblémového nákupu stanovené certifikačnými pravidlami.
- Pristupujeme seriózne ku každej prípadnej reklamácii.
- Dodržiavame pravidlá ochrany osobných údajov, čo potvrdzuje Úrad na ochranu osobných údajov SR registráciou informačného systému spoločnosti NUMA s.r.o. s prideleným registračným číslom - 201416903.
- Svoju objednávku môžte uhradiť dobierkou, alebo ju bezpečne uhradiť cez zabezpečený portál banky. Platbu na dobierku neposkytujeme pre fólie a tovar na objednávku.

Vernostný program
Vernostný program

- Spoločnosť NUMA s.r.o. svojich zákazníkov nakupujúcich prostredníctvom e-shopu odmeňuje za vernosť.
- Zaregistrujte sa u nás, objednajte si tovar a zbierajte pri tom body, ktorými môžete pri Vašich ďalších nákupoch u nás zaplatiť. Vernostné body sa nepripisujú za tovar ktorý je v zľave.
- Kúpou cez e-shop je vami zakúpený tovar registrovaný systémom a pri prípadnej reklamácii nemusíte predkladať doklad o kúpe.

Expresná doprava ZDARMA
Vernostný program

- Okamžitá expedícia tovaru - 93% tovaru je skladom a pri zadaní objednávky v pracovných dňoch do 12:00 hodiny (fólie do 10:00 hod) ho okamžite expedujeme - kuriérom je na druhý pracovný deň u Vás.
- Pri každom tovare je uvedená jeho dostupnosť - máte tak prehľad kedy Vám tovar môžeme odoslať.
- Doprava tovaru je zdarma pri objednávke nad 80€ pri doprave poštou a nad 150€ pri doprave kuriérom. Doprava zdarma neplatí pre fólie.

» » » Tajomstvo rastu KOI kaprov

Tajomstvo rastu KOI kaprov
Japonci sú skutočnými majstrami v dosahovaní extrémne rýchleho rastu KOI kaprov. V čom sa teda skrýva tajomstvo ich úspechu? Prečo sú kapre v Japonsku schopné dosiahnuť veľkosť aj viac ako meter?

Tajomstvo rastu KOI kaprov

Japonskí chovatelia sa neustále snažia o dobré zdravie svojich rýb, excelentný rast a zafarbenie. Na toto všetko má vplyv okrem kvality vody a potravy aj jej tvrdosť a hodnota TDS.

Vo všeobecnosti je v Japonsku akceptovaná vedomosť, že rast KOI kaprov je podporovaný mäkkou a čistou vodou. Ryby sú v nej mohutnejšie, šupiny sú žiarivejšie a ryby sú odolnejšie voči chorobám.

Na druhej strane Japonci vedia, že tvrdá voda zlepšuje pigmentáciu, teda aj sýtosť farieb. KOI kapre chované v tvrdej vode často vyzerajú sviežo a čierne a červené zafarbenie je výraznejšie, sýtejšie a tmavšie. Je to spôsobené tým, že pigmentové bunky kože sa tmavnutím chránia pred tvrdou vodou.

Ukážkový rast KOI kaprov
Ukážkový rast Showy z Momotaro fish farm: 1.obrázok Nisai 58 cm, 2.obrázok Sansai 68 cm, 3.obrázok Gosai 80 cm

Rozpustné látky (TDS)

Japonské rybníky obsahujú vodu bohatú na jedinečné minerály, mnoho živého hmyzu a planktónu, ktoré sa ťažšie zabezpečia v záhradnom jazierku s fóliou.

Uhličitanová tvrdosť (KH) je kľúčová pre udržanie vyrovnaných hodnôt pH v jazierku. Japonci považujú ideálne pre chov KOI kaprov hodnoty:

 • Uhličitanová tvrdosť: KH 2-6 dH (optimálne 3 dH)
 • Celková tvrdosť: GH 35-110 ppm (optimálne 50 ppm)
 • pH: 6,8-7,4

Hodnota TDS (z anglického Total Dissolved Solids, t. j. celkové rozpustné látky) reprezentuje všetko, čo je rozpustené vo vode. Hodnota zahŕňa GH, KH, výkaly rýb, neskonzumované krmivo a chemikálie. Často sa hovorí, že KOI kapre narastú len úmerne do veľkosti jazierka. No pravdou je, že rastú v závislosti od hladiny TDS v jazierku. Súčasne, hladina 50 ppm je zlomová a pri jej zvýšení sa začínajú objavovať nežiadúce čierne bodky – Shimi.

Ako môžeme zabezpečiť zníženie TDS?

V prvom rade kvalitným filtračným systémom, ktorý odstráni nitráty. V našich zemepisných šírkach sa však nezaobídeme bez zmäkčenia vody reverznou osmózou. Odporúčam 75 % vody z reverznej osmózy zmiešať s 25 % normálnej vody.

Máme teda dve možnosti chovu KOI kaprov:

 1. Vysoká hodnota GH a vysoká hodnota TDS = sýta kvalitná čierna farba, slabý rast (výhodný variant pri príprave na výstavu či predaj KOI kaprov a ak máme málo času na starostlivosť o jazierko)
   
 2. Nízka hodnota GH a nízka hodnota TDS = excelentný rast, žiarivé šupiny, kvalitná sýta červená farba, nízka tvorba čiernych bodiek, lepší zdravotný stav

Okrem mäkkej vody je samozrejmou podmienkou, že naše KOI musia mať aj kvalitný genetický základ. Je dobré poznať ich rodičov a presvedčiť sa, akú veľkosť dosiahli. Nevyhnutnou súčasťou výzvy dosiahnuť aj v našich podmienkach jumbo veľkosť je používanie najlepšieho krmiva pre KOI kapre.

Japonci berú chov KOI kaprov ako projekt. Na začiatku odporúčajú chov v mäkkej vode, čo zabezpečí perfektný rast a mohutnú stavbu tela. Po dosiahnutí požadovanej veľkosti môžeme postupne prejsť na tvrdšiu vodu, ktorá stmaví farby.

Len pár týždňov v tvrdej vode zvýrazní farby KOI kaprov pre výstavnú súťaž KOI show.

Spoločnosť NUMA s.r.o. je výhradným zástupcom spoločnosti FIAP GmbH na Slovensku. Ponúkame tovar od renomovaných výrobcov, akými sú FIAP, OASE, MESSNER, TMC, HOUSE OF KATA, VELDA, SENEYE a Evolution Aqua

 • manu1
 • manu2
 • manu3
 • manu4
 • manu5